GLUTAMIN - Zázrak dnešní doby

ds-post-hero

Glutamin je neesenciální aminokyselina, tudíž si ho naše tělo dokáže vyrobit samo. Zároveň je základní aminokyselinou v našich svalech, kde tvoří cca 61 %. Z toho je zřejmé, že je to jedna z nejdůležitějších stavebních látek pro svaly. Glutamin má i další nezbytné funkce, zajišťuje přepravu některých živin v krvi a pomáhá v boji se škodlivými viry a bakteriemi. 

Glutamin sice dokážeme vytvořit sami, ale při posilování jeho hladina klesá a její doplnění může trvat až několik dní. Jelikož hraje hlavní roli při tvorbě svalové hmoty, je důležité mít ho vždy dostatek a nespoléhat se pouze na vlastní tvorbu. 

Funkce glutaminu

– zlepšuje imunitu 

– podporuje růst svalové hmoty 

– zrychluje regeneraci 

– zlepšuje vstřebatelnost kreatinu

– zlepšuje spánek

V jakých potravinách glutamin najdeme

Glutamin je přirozenou součástí řady potravin. Podle odhadů ho při běžném způsobu stravování denně sníme zhruba 3 – 6 gramů. Celkové množství do značné míry závisí na tom, co konkrétně jíme. Největší množství této aminokyseliny najdeme především v živočišných výrobcích. V některých potravinách rostlinného původu najdeme také hodně glutaminu, protože i ty často obsahují velké množství bílkovin. Jedna laboratorní studie s pomocí pokročilých měřících technik zkoumala obsah L-glutaminu v různých potravinách.

Níže uvádíme potraviny s největším obsahem L-glutaminu:

  • Vejce: 4.4 % (0.6 g na 100 g vajec)
  • Hovězí maso: 4.8 % (1.2 g na 100 g hovězího)
  • Odstředěné mléko: 8.1 % (0.3 g na 100 g mléka)
  • Tofu: 9.1 % (0.6 g na 100 g tofu)
  • Bílá rýže: 11.1 % (0.3 g na 100 g rýže)
  • Kukuřice: 16.2 % (0.4 g na 100 g kukuřice)
Zajímavé je, že některé potraviny rostlinného původu, jako například bílá rýže nebo kukuřice, obsahují velké procento bílkovin tvořených glutaminem, a přitom je celkový obsah bílkovin v těchto potravinách poměrně nízký.

Suplementace

U glutaminu se neprokázaly žádné kontraindikace, tudíž se nemusíme bát vedlejších účinků, ale nedoporučuje se překračovat doporučenou denní dávku. Doporučené a zdravé denní dávkování je mezi 5 g až 40 g, záleží však na hmotnosti jedince. Vyšší dávkování může způsobovat nahromadění amoniaku v těle a střevní potíže. 

Nejvhodnější načasování dávkování glutaminu je po tréninku a před spaním. Vhodné je také kombinovat L-glutamin s kreatinem. Látky se navzájem podpoří a dochází k synergickému účinku a zvýšenému využití obou látek.

Co si z dnešního článku odnést

Glutamin je základní stavební aminokyselinou a je pro nás klíčový pro stavbu svalů. Naše tělo si ho sice dokáže vyrobit samo, ale uvážlivou suplementací si můžeme dopomoci k lepší regeneraci a mnoha dalším benefitům. Moje zkušenosti s kombinaci kreatin – glutamin – protein jsou velmi kladné. Pocítil jsem lepší regeneraci než bez glutaminu. Pro slečny bych doporučil začít 5-10 gramy, u mužů 80 – 90 kg bych dávkoval minimálně 10-15 g. Sám jsem 5 g moc nepocítil, ale od lehce vyššího dávkování jsem se cítil druhý den po tréninku o mnoho lépe a nebyl jsem tak zničený.

  • Jan Horák 
  •   5 min. čtení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *