Holit nebo neholit

ds-post-hero

Rád bych dnes probral toto lehce kontroverzní téma, protože občas slyším názory stylu, že u holek je to samozřejmost, ale u kluků je to například známka homosexuality. A ano nebavíme se o holení vousů, ale o zbytku těla. I když doba pokročila a troufnu si říct, že to lidem začíná být opravdu jedno a druhé už tolik neřeší, tak se stále najdou jedinci, kterým to prostě z nějakého nepochopitelného důvodu vadí. Jedna skupina lidí nesnese oholený hrudník u muže, druhá zase tvrdí, že neoholená žena je něco nepředstavitelného. Kde je tedy to správné řešení?  

Člověk se nikdy nezavděčí všem, a především by se měl řídit čistě tím, co sám chce nebo potřebuje a neřešit názor ostatních. U kulturisty nikoho nepřekvapí dokonale oholené tělo, ale uvědomme si, že v téměř každém vrcholovém sportu se borci prostě holí. A to komplet. Tak proč by mělo být něco divného, když si Váš spolužák plavec oholí nohy? Nikdy nemůžete vědět, jestli to dotyčný třeba skrze sport prostě nemusel udělat. Je zbytečné se někomu posmívat za něco, po čem sám ani netoužil. Na druhou stranu oholeným podpažím jistě nikomu neublížíte a naopak u „chlupatějších“ pánů slečny ocení oholení, pokud s ním pojedou třeba v létě ve vyhřátém autobuse. Neoholený muž přeci jen bude více cítit než muž oholený. 

A tím jsme se dostali k té největší obavě. 

Co na to řeknou kamarádi?

Taková největší obava je z přátel. Vždycky Vás vídali s pořádným ochlupením a najednou nemáte ani jeden chloupek. Jak na to budou reagovat? Budou se smát? Chci se oholit, ale prostě mám strach z jejich reakce. I když je to Vaše tělo a rozhodně to není nějaká špatná věc, tak je prostě nějak zafixováno, že chlap si má holit maximálně vousy a tím to končí. Ale co když Vám to nakáže trenér, pokud závodně plavete, nebo děláte jakýkoliv jiný sport na vyšší úrovni? V některých situacích je to prostě často vyžadováno. Musíte si vybrat, zda si půjdete za svým cílem nebo se budete bát možného posměchu přátel.  

Ať už o tom přemýšlíte kvůli sportu, estetice, pohodlí, nebo jen že chcete mít vidět lépe tvrdě vydřené svaly, pak Vám můžu říct jen toto – neřešte, co si o Vás kdo pomyslí. Je to prostě čistě Vaše věc. 

Moje zkušenost? První den: „Ty sis ruce oholil, cože? Ty máš oholené nohy?“. A takhle bych mohl pokračovat. Sem tam se dokonce možná objevil nějaký posměch od spolužáků, ale to bylo maximálně první den, kdy mě šokovaní viděli bez chlupů. Jen ještě dodám, že jsem byl ten typ, co měl z hůry naděleno pořádnou dávkou testosteronu a někdo by si mě občas mohl splést s Yettim. Každopádně druhý den to už nikoho nepřekvapovalo, nezajímalo a nikdo to dál neřešil.  

Ano, hodně jsem se bál reakce okolí, ale myslím si, že v dnešní době to už nikoho vyloženě pobuřovat nebude. Takže se toho vůbec nemusíte strachovat. 

Proč to vlastně ti sportovci a svalovci dělají?

Musíme si uvědomit, že na vrcholové úrovni sportovců, plavců, cyklistů, atletů a dalších jde opravdu o setiny sekundy a tam už hraje roli i odpor vzduchu, lepší sednutí kombinézy a další drobné detaily, které se holením dají ovlivnit.  

Další skupinou jsou samozřejmě kulturisti. Byť tomu nemusí někdo věřit, už 0,1 milimetru snižuje vizuálně vyrýsovanost svalů, což po té tvrdé dřině opravdu nechcete. Pak tady máme rekreační cvičence a ti to dělají ze stejných důvodů jako ti profesionální. Pro lepší vizuální dojem svalů, ale také například pro lepší opálení či hygienu. Stručně řečeno, výhody prostě převyšují tu občasnou práci s holením/zastřihováním. 

Líbí se to holkám nebo ne?

Tahle otázka zajímá jistě spoustu kluků, takže rád předám ve stručnosti své poznatky. Drtivé většině je to absolutně jedno, některým se líbí oholené podpaží či hrudník, ale vesměs prostě berou, že je normální, aby chlap byl ochlupený. Ale i když se oholíte celý, tak o ni jistě nepřijdete. Je tu sice skupina holek, které chtějí pořádné chlupáče, ale ještě jsem se nesetkal s tím, že by to byla vyloženě jejich podmínka. 

Stručně řečeno, každé se líbí něco jiného, ale je opravdu malá pravděpodobnost, že by to byl zrovna důvod vašeho rozchodu. A naopak některé to i ocení. 

Jiné možnosti místo žiletky

Někomu holení nemusí vyhovovat, dělají se mu červené pupínky, kůže se mu po holení zanítí atd. Pro ty bych doporučil využít laser nebo zastřihovač.

Laser

Laser se dá jednoduše pořídit i domů, takže pokud se třeba stydíte, tak tohle je jednoduché řešení. Ikdyž Vás třeba nezbaví ochlupení na sto procent, tak minimálně sníží tvrdost chlupů a také jejich množství. Osobně s ním mám skvělou zkušenost, a přestože jsem pěkně línej a použil jsem ho tak 23x, tak i tak vidím podstatný rozdíl. Laser můžu vřele doporučit především pro ty, kteří bojují s podrážděnou kůží po holení.  

Zastřihovač

Další možností je pouze „zkrácení“ chlupů či úplně vyholení pomocí strojku. Buď můžete zkracovat na určitou délku, tak abyste neměli úplně oholenou pokožku, anebo použít nástavce na tělo a dosáhnout podobného výsledku jako s žiletkou. Takže znovu můžu doporučit těm, kteří mají při holení s žiletkou problémy. Výsledek je téměř totožný. Jen jedno varování, stejně tak jak se můžete tam dole pořezat žiletkou, tak ono pokousání od strojku není taky nic příjemného. Takže hezky opatrně, ať se nestane opravdu nepříjemná nehoda. 

Ještě jsem chtěl zmínit epilaci voskem či strojkem, ale to borci nedělejte. Já to vyzkoušel za Vás a opravdu to nechcete zažít. Děs a hrůza, takže to jediné necháme slečnám. Tady si člověk uvědomí, co pro nás naše drahé polovičky podstupují.  

Shrnutí

Doufám, že pokud jsi nad tím někdy přemýšlel, ale bál ses reakce okolí, tak že Ti článek alespoň trošku pomohl. Jednoduše se dá říct, že pokud Ti je to příjemnější, nebo se Ti to hodí při sportu, nemusíš se toho bát. Nikdo Tě soudit nebude. A i když by si někdo rýpl, věř mi, opravdu to bude jen tím počátečním nezvykem a pak už to nikoho nebude zajímat. V dnešní době navíc existuje spoustu možností, takže pokud Ti nevyhovuje žiletka, sáhni po zastřihovači nebo po laseru a vyber si, co Ti bude nejpříjemnější. 

  • Jan Horák 
  •   10 min. čtení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *