KDY MŮŽU ZAČÍT BRÁT SuPLEMENTY?

Velmi častá otázka především mladých cvičenců, kterým kolikrát ještě není ani patnáct let a mají svoji první měsíční permanentku do posilovny. Nemyslím to nijak špatně, přeci jen je super, když se začínající sportovec zajímá i o suplementaci. Problém je ale takový, že bohužel první věcí, kterou začínající cvičenci řeší je, jestli mají brát spalovač, gainer, nebo se rovnou poohlížet po něčem tvrdším. Musíme si uvědomit, že suplemetace, jsou opravdu pouze doplňky a mají nám pomoci doplnit stávající stravu. Tohle je stále dokola omílané téma – STRAVA JE ZÁKLAD, ale stále to drtivé většině naší populace není jasné. 

Abych to shrnul, v prvním kroku začněte cvičit, mějte vyřešenou stravu a až potom myslete na vitamíny, minerály, protein a další doplňky stravy.

ds-post-hero

Když už máte splněný první krok, aneb cvičíte pár týdnů máte vyřešené jídlo, můžete začít přemýšlet o tom, jaký doplněk stravy koupit. Důležité je abyste si stanovili, kolik peněz do suplementace chcete investovat, protože to přeci jen není až tak levná záležitost. Moje rada zní: „Investujte do vitamínů, kvalitního proteinu a pak až přemýšlejte co dál.” Můžete si pořídit například BCAA, glutamin, kreatin. Tyto zmíněné suplementy jsou takové nejběžnější a má to svůj důvod. Až na BCAA jsou cenově poměrně přijatelné a jejich účinek je několika studiemi potvrzen. 

Na trhu můžeme najít také různé spalovače, nakopávače a pumpy. U spalovačů je ta potíž, že pokud nedržíte stravu a trénink, tak Vám jsou víceméně k ničemu. Jejich účinnost je tímto opravdu omezená. Pokud dodržujete striktně tyto dvě zmíněné věci,  jistě Vám mohou pomoci rychleji k Vašemu cíli, minimálně placebo efektem.

Nakopávač je užitečný pomocník, ale zlý pán. Mluvím o jejich nerozumném dávkování. Nejběžnější dávka je okolo 150-200mg kofeinu na porci, což je polovina doporučené denní dávky. Pro zdravého jedince to nemusí být vůbec problém. Co když máte ale například kardiovaskulární problémy,  nebo problémy s tlakem a ani o tom nevíte? Sáhněme si na srdce, kdo pravidelně chodí k lékaři na prohlídky. Fakt je ten, že jedna dávka Vám časem přestane stačit a začnete ji zvyšovat. Tělo si zvykne na množství kofeinu a řekněme, že už ji přestanete cítit a začnete dávat rovnou dvě dávky. Tudíž celodenní doporučenou dávku kofeinu do sebe naperete do 5 minut. To už může být velké riziko i pro zdravého jedince. Sice Vás při takovém dávkování dokáže tento suplement nabudit v unavený den, ale otázkou je, zda to za to stojí. Konec konců to pak leze jak do zdraví, tak i do peněz.

 

Pokud začínáš cvičit a čteš si tento článek, tak tě určitě nechci odradit od suplementace. Suplementace má smysl. Dokonce i nakopáče mají smysl, jen je třeba myslet na zmíněná rizika, která mohou vzniknout špatným užíváním.

Z 99% cvičíme pro sebe a svoje zdraví, tak se zbytečně a nevědomky neničte. Spousta mladých kluků nám často píše a chce řešit suplementy. Když se ho zeptám, jak vypadá jeho jídelníček, tak odpověď: “Jídlo moc neřeším.”. V takovém případě je pak těžké vysvětlovat, proč mu nechci doporučit žádnou pumpu, u které si myslí, že bude mít svaly jako Arnold a sílu jak býk. Stejné je to třeba s proteinem, je to užitečná věc, ale pokud nevíš, co přes den jíš, tak ti bohužel nepomůže k dosažení vytoužené postavy.

Věř, Začátečníkovi bohatě postačí nějaké vitamíny, minerály, omega 3 a protein. Pokročilý cvičenec může sáhnout po věcech jako jsou BCAA, kreatin, či energizéry.

Věříme, že Vám tenhle článek pomohl při rozhodování ohledně Tvé příští objednávky doplňků stravy.

Jan Horák – Fitness trenér 6.11.2020

  • Jan Horák 
  •   7 min. čtení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *