Má smysl užívat bcaa

ds-post-hero

Dnes se společně podíváme na tento kontroverzní doplněk a řekneme si, kdy a zda vůbec BCAA kupovat. Komentáře typu „je to k ničemu, jsou to vyhozené peníze“ jsou podle mého názoru až příliš kritické. Začněme tedy pěkně od začátku. 

co jsou bcaa?

Jedná se spektrum aminokyselin leucin, izoleucin a valin v různých poměrech. Některé aminokyseliny si naše tělo dokáže vytvořit, některé bohužel ne, což je právě případ aminokyselin BCAA. Tyto aminokyseliny se nazývají esenciální aminokyseliny a není jiná možnost, než je přijmout ve stravě či doplňcích stravy. Dalším specifikem je, že jsou rozvětvené a zabraňují tomu, aby si tělo bralo na tvorbu energie bílkoviny ze svalů. Zároveň zabraňují katabolismu při dietě a nedostatku bílkovin ve stravě. V potravě tyto aminokyseliny najdeme jak v živočišných i rostlinných produktech.

leucin

Leucin tvoří v těchto doplňcích většinu složení, protože se nejvíce podílí na nárůstu svalové hmoty a také je jeho spotřeba tělem největší. Leucin je zásadní pro udržení svalové hmoty. Chrání svaly před katabolizací a reguluje glukózu v krvi. V BCAA ho najdeme v poměrech 2:1:1, 4:1:1, ale i 8:1:1 a další. 

isoleucin

Isoleucin je nezbytný v tvorbě hemoglobinu, regeneruje náš organismus a chrání jej. Mimo to se zjistil přínos isoleucinu na funkci jater a srdeční soustavy. Napomáhá k tvorbě svalových vláken, objemu svalové hmoty a k lepšímu hojení ran a tkání po úrazech. V přírodní formě ho najdeme v mase, mléčných výrobcích, vejcích a některých rostlinných zdrojích jako je například banán, avokádo a brusinky.

valin

Poslední nenahraditelnou esenciální aminokyselinou je valin. Valin přispívá k zesílení našich svalových tkání, zlepšuje metabolismus a náš imunitní systém. Dále přispívá k regeneraci svalové tkáně a podílí se na chodu centrální nervové soustavy. V potravě ho najdeme v drůbežím mase, rybách, rýži a ve fazolích. 

Shrnutí výhod bcaa

– chrání svaly před katabolizací

– nezbytné k tvorbě hemoglobinu (hlavní funkce hemoglobinu je transport kyslíku) 

– napomáhají k rychlé regeneraci svalových vláken

– podílí se na chodu centrální nervové soustavy

Potřebujeme bcaa suplementovat?

Teď už víme, že tyto aminokyseliny jsou pro naše tělo nezbytné, prospěšné a že je musíme doplňovat z potravy. Otázkou ale zůstává, zda je musíme ještě suplementovat v podobě doplňku stravy? Drtivé většině lidí bohatě postačí doplňovat tyto esenciální aminokyseliny pouze ze stravy. Pokud jste rekreační sportovec/sportovkyně a nechcete investovat spousty peněz do suplementů, jistě se bez BCAA obejdete. Raději investujte do kvalitních surovin, případně do vitamínů. 

Pro koho mají BCAA smysl?

Pro koho mají BCAA smysl?

Výše jsme si řekli, proč BCAA nesuplementovat, ale je zde i skupina lidí, kterým BCAA opravdu pomohou a má smysl je využívat. V tuhle chvíli mluvíme o velmi aktivních sportovcích a profesionálních závodnících.

1) Velmi aktivní sportovci a profesionálové

V případě, že jste vrcholový sportovec, počítáte každou malou pomoc. Pokud Vám suplementování BCAA pomůže v regeneraci či síle, tak toho využijete. 

2) Kulturistika

Pokud máte malé procento tuku, desítky kilo svalů a do toho pořádně tvrdou dietu, tak už reálně hrozí pálení svalů – katabolizace. V kůži kulturisty, který dře každý den aby nabral sebemenší gram svalové hmoty, Vám BCAA budou rozhodně ku prospěchu.

3) Prostě Vám nechutná čistá voda při tréninku

Takových lidí znám spousty. A vlastně proč ne? Když Vám nevadí investovat peníze do suplementu, který sice nějaký pozitivní efekt má, ale není zase tak zásadní, nevidím důvod proč je nebrát jen skrze jejich skvělou chuť. 

Shrnutí

Pokud jste rekreační cvičenec, máte pestrý jídelníček s dostatkem bílkovin, pak jsou BCAA i přes jejich pomoc při regeneraci poměrně zbytečné. Na druhou stranu říkat, že jsou úplně k ničemu je poněkud přehnané a jistý smysl jako suplement jistě mají. Můj osobní názor je takový, že jsem cítil pozitivní vliv na rychlejší regeneraci a v hlavě takové uklidnění, že chráním své drahocenné svaly při tvrdé dietě. Jedná se ovšem o můj subjektivní názor a opravdu záleží jaký máte jídelníček, trénink a chuť investovat peníze do doplňků stravy.

  • Jan Horák 
  •   7 min. čtení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *