Rozdělení druhů proteinů, aneb ať v tom máte jasno

Pokud se věnujete nějakému sportu, tak jste jistě už slyšeli o proteinových doplňcích. A právě o proteinu se budeme bavit. Je to totiž asi ten nejrozšířenější a nejpoužívanější doplněk stravy vůbec. Proč je tak využívaný? Protože je někdy obtížné dodržet potřebné množství denního příjmu bílkovin a pomocí proteinových doplňků toto množství snadno, rychle a poměrně levně doplníme kdykoliv během dne. Navíc se rychleji vstřebává, takže je ideální přímo po tréninku.

K čemu slouží bílkoviny jistě každý ví, ale na trhu je tak velké množství druhů proteinových doplňků, že už může být matoucí, co jsou vlastně zač, a který vybrat i v poměru cena/výkon. Proto jsme si pro Vás připravili stručné rozdělení všech možných druhů, které se na trhu objevují.

Syrovátkový koncentrát

Úplně ten nejběžnější je syrovátkový koncentrát. Obsahuje okolo 50-80 % bílkovin (záleží na výrobci). Osobně bych ale doporučoval vybírat ty s vyšším obsahem 70-80 %. Je vhodný jak pro úplné začátečníky, tak i pro profesionální sportovce, záleží na preferencích. Jeho největší výhodou je jeho cena a možnost flexibilního využití po celý den. Proteinový prášek samozřejmě nenahradí klasickou stravu, ale pomůže nám doplnit kýžené množství bílkovin prakticky okamžitě.

Je to jednohlasně nejlepší volba pro Váš první protein.

ds-post-hero

Syrovátkový izolát

Tento typ obsahuje vyšší množství bílkovin a to okolo 90 % a více. Obsahuje téměř nulové množství laktózy a mléčného tuku, proto je vhodný pro diety, případně pro lidi s nižší intolerancí na laktózu. Takto vysoké množství bílkovin se bohužel odráží na chuti, která bývá z pravidla o něco horší než u syrovátkového koncentrátu.

Syrovátkový hydrolyzát

Hydrolyzáty obsahují 70-90 % bílkovin a je to nejkvalitnější forma syrovátkového proteinu. Velmi rychle se vstřebává, a proto je ideální jak před tréninkem, tak i po něm. Tyto proteiny by měly být opravdu kvalitní, ale bohužel se to projevuje i na jeho ceně, bývá totiž prakticky nejdražší. Pro začátečníky je to zbytečně drahá volba, protože tak či tak je strava a trénink základ, proteinové doplňky jsou prostě jen a jen doplňky.

Micelární kasein

Kasein je získáván z mléka a je velmi dobře stravitelný. Využívá se především kvůli jeho pomalému vstřebávání, podporuje pocit nasycenosti a obsahuje okolo 70-80 % bílkovin. Často se využívá na noc, pro jeho pomalé vstřebávání. Podle některých názorů by se měl dával delší dobu před spánkem, a ne těsně před ním, aby tělo celou noc nemuselo pracovat, ale mohlo odpočívat. Osobně tento názor sdílím.

Hovězí protein

Bílkovina izolovaná z hovězího masa. Oproti ostatním proteinům vynikají minimem tuku a vynikajícím aminokyselinovým spektrem. Je proto vhodný pro redukční diety. Je ideální pro lidi s alergií či intolerancí na laktózu nebo sóju. Další předností je obsah vitamínů B6 a B12, selenu, železa, draslíku, hořčíku a zinku.

Vaječný protein

Vaječné proteiny jsou velmi kvalitní a dobře využitelné organismem. Pokud máte intoleranci na laktózu, pak je to jedna z vhodných možností, jak syrovátkový protein nahradit. Obsahuje okolo 80 % velmi kvalitní bílkoviny. Avšak jeho chuť není nějak ohromující.

Než přejdeme k rostlinným proteinům, tak jen zmíním, že existují samozřejmě i další mixy, či čistě mléčný protein, ale již zmíněné formy jsou ty nejvíce zastoupené na trhu.

Hrachový protein

Rostlinný protein s poměrně dobrou vstřebatelností a jeho oblíbenost se poměrně zvyšuje i přes jeho specifickou chuť. Bohužel v jeho spektru chybí některé esenciální aminokyseliny, methionin a tyrosin. Abychom získali kompletní spektrum, je vhodné ho kombinovat například s rýžovým proteinem či živočišnou stravou. Obsah bílkovin bývá nad 80 % a je ideální pro vegetariány, vegany či alergiky na laktózu.

Sójový protein

Oproti ostatním rostlinným proteinům má tu výhodu, že obsahuje všechny esenciální aminokyseliny. Nevýhodou ovšem je obsah fytoestrogenu, a proto může sójová bílkovina vést ke zvýšení hladiny estrogenu. Zvýšený estrogen je pro nás bohužel nežádoucí. Je to v podstatě ekvivalent ženského testosteronu, a zatímco testosteron podporuje růst svalů a regeneraci, tak estrogen má přesně opačné účinky. Při běžném dávkování by tyto problémy nastat neměly, každopádně tuto informaci můžete najít, tak ji pro jistotu zmiňuji.

Dále samozřejmě existují i konopné, rýžové a další rostlinné proteiny, ze kterých si můžete vybrat.

Doporučení

Pro začátečníky je ideální sáhnout po základním syrovátkovém proteinu. Bohatě poslouží svému účelu a nezruinuje Vám peněženku. Pokud budete přemýšlet o „lepších“ možnostech, pak sáhněte po izolátu/hydrolyzátu, ale rozhodně to není tak zásadní rozdíl. A pokud máte například alergii na laktózu, tak na trhu je mnoho další alternativ, například rostlinné proteiny. Vždy se dá najít alternativa.

Avšak nezapomínejte, že je to pouze doplněk stravy a rozhodně tímto nenahrazujte svůj jídelníček. Bohatě postačí 1-2 dávky denně, podle potřeby, a zbytek bílkovin je lepší získat z jídla.

  • Jan Horák 
  •   8 min. čtení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.