Tipy pro co nejefektivnější přírodní opálení

  • Jan Horák 
  •   7 min. čtení

Při opalování ne nutné myslet především na své zdraví, protože vystavování se slunci má poměrně vysoká zdravotní rizika a měli bychom se patřičně chránit a dodržovat pár jednoduchých pravidel. Jedním z nich je obecně známé doporučení vyvarovat se přímému polednímu slunci, protože v tento čas je sluneční svit nejintenzivnější a místo krásného opálení hrozí spíše spálení. Dodržovat pitný režim (myslí se tím samozřejmě čistá voda), případně pokrývka hlavy a ochranné prostředky s dostatečným SPF. Každopádně přirozené opálení nejen že vypadá dobře, ale také zvýrazňuje tvrdě vydřenou formu – což přeci chceme! Ale krásně snědá kůže se začne na podzim poměrně rychle ztrácet, blednout a pokud nechceme navštívit solárium, tak do dalšího léta nám nezbyde téměř nic. Toto je bohužel fakt, ale pořád existují možnosti a rady, jak si opálení udržet co možná nejdéle a to díky procesem samotného opalování, který si dnes probereme ve stručných tipech:

Kůže je především ze začátku sezóny velmi citlivá na sluneční svit a při dlouhém vystavování se na slunci nám hrozí spíše její spálení než krásně hnědé opálení. Pokud se tedy teprve začínáte opalovat, je velmi důležité začít postupně, například po 10 minutách denně. Samozřejmostí je použití opalovacího krému, ideálně s ochranným faktorem 30-50 a postupně můžete dobu opalování navyšovat a stejně tak ochranný faktor snižovat. Tímto postupem předejdete spálení kůže a velmi prodlouží dobu po které půjde vidět opálení. Ano, každý má jinak citlivou pokožku a snese i ze začátku více, ale jelikož se příznaky spálení objeví až když už je pozdě, tak je lepší být opravdu opatrný a nepodceňovat to riziko.

Udává se, že jedno spálení kůže zvyšuje riziko vzniku nebezpečného melanomu u žen 1,5 krát a u mužů až 2,8 krát. Při opakovaném spálení se toto riziko rapidně zvyšuje.

Jedna z nejčastějších a poměrně nebezpečných chyb je si říct „když si nedám krém, tak se rychleji opálím“. Musíme si uvědomit, že opalováním se naše kůže poškozuje a opalovacím krémem s ochranným faktorem ji především chráníme před spálením. Ten nás sice stoprocentně nechrání před spálením, ale s dostatečných ochranným faktorem můžeme být na sluníčku podstatně delší dobu. Ano, s faktorem 50 potrvá o něco déle, než se kůže zabarví do bronzu, ale předejdeme spálení a snížíme poškození kůže. Postupně bohatě postačí i nižší faktory, 30 či 20 a zde již není opravdu problém se i poměrně rychle a bezpečně opálit.

Stručně řečeno, velmi silné ochlupení brání pronikání slunečních paprsků na povrch kůže, takže jeho odstranění nám logicky usnadní a urychlí proces opalování. Navíc nám opalovací krémy a pot mastí ochlupení, a to může být také poměrně nepříjemné. Pro ty, kteří nechtějí jít vyloženě do hola, ale pořád chtějí zvýšit rychlost opalování doporučím jednoduše zkrácení chlupů strojkem. Není to tak drastická změna a účelu to poslouží.

Exfoliace aneb odstraňování odumřelé kůže nám také velmi pomůže pro efektivnější opalování. Postačí nám k tomu jednoduše ručník či houba do sprchy a vždy po pár dnech citlivě odstraníme odumřelou kůži. Tímto způsobem umožníme lepší opálení nových buněk. To je vše, jednoduchá, ale účinná rada pro rychlejší a déle trvající opálení.

Každý už někdy sáhl po krému po opalování, ale až když se spálil do ruda. Používáte je i když nejste spálení? Krémy po opalování nejen že zklidňují spálenou kůži, ale také hydratují a napomáhají k regeneraci pokožky. Hydratační krémy doporučuji používat na denní bázi, protože pokožka vystavená takto nadměrnému svitu je vždy velmi dehydratovaná a suchá. Po opalování se pořádně omyjte, naneste hydratační krém, který zregeneruje vysušenou pokožku. Další výhodou je prodloužení efektu opálení, takže společně s exfoliací nám vydrží efekt opálení o mnoho déle.

Závěrem lze tedy shrnout, že opalování má své výhody i rizika, na které je třeba myslet a individuálně zohlednit při vystavování se slunci. Opálení sice časem mizí, ale při pozvolném startu, dodržováním jednoduchých rad včetně dostatečné hydratace kůže můžeme tento proces alespoň zpomalit. Tímto bych Vám rád za celý tým Dámesvaly popřál krásné, teplé a slunné prázdniny a především užití si zaslouženého odpočinku!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *