Jak na zapáchající shaker? – ze života fitnessáka #2

  • Jan Horák 
  •   6 min. čtení

O čem si dnes budeme povídat? Každý z nás určitě zapomněl na vypláchnutí shakeru, nechal ho pár dní v tašce a potom měl dilema, jestli ho vyhodit nebo se povznést nad tím zápachem a pokusit se ho vyčistit. Nejhorší na tom je to, že i když se několikrát umyje, tak se toho odéru prostě nejde zbavit. Osobně jsem vyzkoušel opravdu spoustu různých fíglů a rád bych se s vámi o ty funkční podělil, protože to může zachránit nespočet nevinných shakerů, trpících naší leností!

Jistě si nemusíme vysvětlovat, že pokud ho pečlivě nevymyjeme, začnou se po zbytcích obsahu (především proteinu, po nakopávači nebo BCAA to ještě není takový tragédie) tvořit a hromadit bakterie a smrdutá pandořina skříňka je na světě. Když už se odhodláme a takový shaker se pokusíme umýt, narazíme na nemilou věc. Ne a ne se zbavit toho zápachu. Sice vypadá jako nový, čistý, ale je pořád velmi nepříjemně cítit. No nebudeme to prodlužovat a půjdeme rovnou na různé tipy, které se mi poměrně více či méně osvědčily.

Hodnocení 6/10, protože sice je vidět nějaký cítitelný rozdíl, ale zápachu ho většinou úplně nezbaví a je nutné to řešit dál. Takže nemůžu úplně nedoporučit, ale někdy postačí pořádně vymýt jarem a poté ho nechat otevřený, aby se vyvětral. Pokud jsme na to zapomněli jen pár dní, pak to většinou postačí.

Hodnocení 8/10. S octem mám podstatně lepší zkušenosti než pouze jarem, protože ocet přirozeně pohlcuje zápach a ve většině případů opravu pomůže. Tento způsob je určený především proti tomu nepříjemnému zápachu, kdy shaker sice vypadá čistě, ale ten zápach je vyloženě zažraný do plastu. Nejlepší je nechat ocet působit alespoň pár hodin (někdy jsem to nechával spíše den, dva), poté důkladně omýt a nechat vyvětrat (také velmi podstatná část). Samozřejmě to někdy nepomůže, ale troufám si říct, že ve většině případů je po problému.

Takový nejjednodušší způsob pro lenochy je dát ho do myčky. Má to ale malý háček, u méně kvalitních shakerů se může po pár mytích úplně zničit. I když oželíme opadané nápisy, tak se může stát, že přestane těsnit. Každopádně z pohledu odstranění zápachu, pokud se neotevřel až opravdu po několika týdnech, tak to rozhodně pomáhá a hodnotím opět 8/10. Většinou už to ty shakery vydrží a nemám s tím v poslední době problém, ale nejlepší je opravdu maximálně mýt jen po pár dnech nebo ideálně ten den, jinak ani myčka nepomůže.

Mimo jiné bývá také chyba v samotném mytí shakeru. Materiál, ze kterého je vyroben je výrazně méně houževnatý oproti například sklu. To znamená, že při mytí houbičkou narušujeme povrch, tím se vytvoří maličké trhlinky a přesně tam se také usazují bakterie, které způsobují onen zápach. Takže musíme být vždy šetrní a snažit se co nejmenší poškrabání. Z tohoto je zřejmé, že při častém používání nejspíše nevydrží roky. Nejlepší je ho tedy ihned po použití vypláchnout čistou vodou a nechat ho otevřený, aby větral.

Náš trenér Martin Kašiar si na tuto problematiku připravil i krátké video!

@martinkasiar Jak řešíš smrad z shakeru ty? 🤔 #gymrat#shaker#tip#czfitness#cztop#fypcz#czechboy#protein#gymlife ♬ FEEL THE GROOVE – Queens Road, Fabian Graetz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.